Григорий Рий Историк, преподаватель, исследователь новейшей истории Украины и Холодной войны, доктор философии, автор книги об истории Антибольшевицкого блока народов Что же революционного в мадридской стратегии? Саміт НАТО у Мадриді 29−30 червня не є чимось супер особливим. Такі зібрання відбуваються щорічно.
Однак цей рік таки став виключенням, бо це вже третя зустріч країн-членів Північноатлантичного альянсу у 2022 році. Неспровокована та несправедлива війна російської федерації проти України змусила інтенсифікувати зустрічі найвищого рівня альянсу задля швидкого реагування на загрози безпеці у Європі.
Червневий саміт ще більше за попередні два — у лютому та березні — посилив риторику щодо протидії російській агресії та ухвалив нову (четверту за рахунком після 1991 року та восьму загалом з 1949 року) стратегічну концепцію Північноатлантичного альянсу, де росію визнано «найбільш значною та прямою загрозою безпеці Альянсу, а також миру та стабільності в євроатлантичному регіоні».Що таке стратегічна концепція? Стратегічні концепції служать рамкою для вирішення проблем безпеки та керують майбутнім політичним і військовим розвитком Альянсу. Дослідники також визначають ці концепції як ключові політичні документи, що відображають компроміси між членами щодо завдань альянсу та відображають ключові моменти в історії блоку.
Вони також є головними оборонно-планувальними документами, що визначають гайдлайни та рівень амбіцій, що згодом трасформуються в реальні ініціативи щодо захисту держав-членів.Стратегічні концепції часів Холодної війниПерша стратегічна концепція НАТО під назвою Стратегічна концепція оборони Північної Атлантики була затверджена у 1950 році. У ній зазначалося, що альянс повинен «забезпечити можливість
.